Adwokaci- ludzie z pasją

Prawo to dyscyplina naukowa, której korzenie sięgają już starożytności. Już wtedy uczeni uznawali, że żaden naród, żaden kraj nie może funkcjonować bez odpowiedniego systemu prawnego. Tworzono więc kolejne kodeksy, kolejne przepisy. I tak przez setki i tysiące lat. I choć prawo się zmieniało, modyfikowało, jedno pozostawało niezmienione- zawsze delegowano ludzi, którzy mieli stać na straży praw i obowiązków i w przypadku ich naruszania, wspierać zwykłych obywateli. Tak właśnie wykształcił się zawód adwokata.
Oczywiście współcześni adwokaci znacznie różnią się od swoich poprzedników, swoich przodków. Ale istota ich pracy pozostaje niezmienna. Wciąż są adwokatami, a to oznacza, że jak mówi tłumaczenie łacińskie- wzywani są na pomoc.
Co jest ich zadaniem? Ogólnie rzecz ujmując świadczenie pomocy prawnej. Ich główną sferą działalności, czy też najczęściej wykonywanym obowiązkiem, jest udzielanie porad prawnych. Ludzie bardzo często stają w obliczu łamania praw i nie wiedzą zupełnie, co z tym zrobić. Nie wiedzą, na jakie zachowania powinni się zdecydować, jakie kroki podjąć. Tymczasem adwokat służy merytorycznym wsparciem. Prezentuje dokładnie możliwy scenariusz działań, obiektywnie odnosząc się do szans, jakie osoba zainteresowana ma, podejmując się tych działań.
Poza udzielaniem porad prawnych adwokat w swojej pracy koncentruje się również na sporządzaniu opinii prawnych. Kolejną płaszczyzną jest reprezentowanie swoich klientów przed sądami oraz różnego rodzaju urzędami.
Czegokolwiek jednak adwokat by się nie podejmował, pełni ważną misję. Dla niego nie jest to tylko przyglądanie się przepisom prawnym, sporządzanie dokumentów. Dla niego to oddawanie się pasji stania na straży największych wartości i przepisów prawa. Wypełniając swoje obowiązki z pasją, zawsze stara się robić to najlepiej i angażuje się całym sobą. I takich właśnie adwokatów nasz kraj potrzebuje. Takich potrzebują nasi obywatele. Wtedy wszyscy czują się bezpiecznie i wiedzą, że mają wsparcie na wypadek łamania ich praw.